ArkaNoego

HISTORIA JEDNEJ RYCINY: Arka Noego, Budowa Statku

ArkaNoego

19 czerwca 2015, o godz. 10.00

Jezuicki uczony Athanasius Kircher, porównywany z wielkim Leonardem – być może ostatni człowiek, który wiedział wszystko, bo potrafił dokonać wszystkiego, na co przyszła mu ochota – w roku 1675 opublikował, pod tytułem Arca Noë, rezultaty swych badań nad biblijną jednostką pływająca. Na 239 stronach + kilkanaście stron indeksu.

Dzieło było ilustrowane – zachowały się odręczne szkice autora – rycinami. Dzięki którym osiągnął naszym zdaniem – uwaga: na razie oceniamy tylko efekt wizualny – znacznie ciekawsze rezultaty niż jego poprzednicy (np. Schedel) i jego następcy przedstawiający wyobrażenia statku Noego. I całej jego historii.

Sam Potop – inaczej niż innych – interesował Kirchera niespecjalnie.
Skupił się natomiast – traktując opis biblijny jako prawdę literalną, wzbogacając go jednak rezultatami współczesnej mu nauki – na budowie Arki. Którą traktował jako konkretny przejaw nieskończonej mądrości Boga. Który my znaliśmy słabo. Tylko ze skąpego opisu w Księdze Rodzaju. Ale teraz znamy lepiej. Także dzięki – zaproponowanej przez Kirchnera – rytowanej wizualizacji.

Kirchner uznał, że architektem Arki był sam Bóg. Który – prawdę mówiąc, więc w rzeczywistości – dał Noemu ramowe instrukcje jak budować. Więc nie był to tzw. inteligentny projekt, ale plan boski.

W warstwie poznawczej Kirchera interesowały problemy: rozmiarów statku, szczególnie w jednostkach sześciennych; rodzaju, liczby i rozmieszczenia zwierząt; ich załadunku i wyżywienia. I inne – bardziej szczegółowe kwestie.

Doszedł – przy pomocy szkiełka i oka, bynajmniej nie jako kreacjonista (którym był) – do wniosku, że wszystkie były rozwiązywalne.

Książkę Kirchnera uważnie przeczytał i dokładnie obejrzał Jan Luyken. I stworzył na jej podstawie swoją wizję Arki – naszym zdaniem – bardziej niż fascynującą w swej inżynieryjnej urodzie.

***

de Timmering der Arke onder’t bestuur van de goddelyke Bouwmeester Noach in syn aanleg en werkdadige voortgang vertoond
Miedzioryt
według własnego rysunku inspirowanego grafiką
w dziele Athanasiusa Kirchera, Arca Noë (1675)
rytował Jan Luyken, 1690
Joodse Oudheden, ofte Voor-Bereidselen tot de Bybelsche Wysheid, en gebruik der heilige en kerkelijke historien: uit de Alder-Oudste Gedenkkenissen der Hebreen, Chaldeen, Babyloniers, Egiptenaars, Syriers, Grieken en Romeinen…, Amsterdam (Wilhelm Goeree) 1690.
Kolekcja »Żyd Niemalowany«

***

Zajęcia odbędą się:

19 czerwca 2015, o godz. 10.00
na Zamku Królewskim w Warszawie
pl. Zamkowy 4, Warszawa
w ramach wystawy „Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan”
prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych
Prowadzenie: Paweł Szapiro
Oprawa graficzna: Magda Rubenfeld Koralewska
Program jest realizowany przez Fundację Żyd Niemalowany
Program jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Screen Shot 2015-06-18 at 01.33.14
Więcej informacji: www.zydniemalowany.pl
Polub nas na facebooku: www.facebook.com/zydniemalowany