Saska Kępa PRADO
11 listopada 2020Krakowscy Żydzi (Stanisław Witkiewicz)
12 listopada 2020
Historia Jednej Grafiki
Żydzi w Galicji (Wojciech Grabowski)
"Wojciech Grabowski urodził się w Krakowie w roku 1850. Kształcił się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, później w Monachium. Na koniec w Wiedniu. Gdzie studiować miał jakoby rzeźbę. Ale – podobno – już podczas studiów utrzymywał się z rysowania dla ilustrowanych tygodników. Zmarł w wieku 35 lat.
Zostawił po sobie około siedemdziesięciu rysunków w prasie ilustrowanej, wykonanych w ciągu 10 lat. Będących głównie efektem jego wielu artystycznych wojaży po Galicji. Po jednej z takich podróży pozostała nawet historyjka w obrazkach. Której był pewnie – jak można się domyślić – głównym bohaterem.
Był na pewno doceniany przez redakcje i chyba lubiany przez czytelników. Jest również jednym z ulubionych twórców Fundacji Żyd Niemalowany.
#żydzi #galicia #nieznanehistorie #historiasztuki #grafika #judaizm #modlitwa #współegzystencja #pamięć #sztukapolska
GRAFIKA TYTUŁOWA
Modlitwa poranna
tyt. oryg. W wagonie III-ej klassy
Drzeworyt sztorcowy według rysunku Wojciecha Grabowskiego
rytował Teofil Konarzewski, „Kłosy” (Warszawa) 1877
TEKST
Paweł Szapiro
VIDEO Nalewek
Patryk Dróżdż
PRODUKCJA
Jakub Wronko
Jakubwronko.pl
OPRAWA I KONCEPCJA
Lena Rubenfeld
GRAFIKI
FUNDACJA ŻYD NIEMALOWANY
Muzeum Wieczny Tułacz
----
Podczas spotkań z cyklu "historia jednej Grafiki" pokazujemy drzeworyty sztorcowe o tematyce żydowskiej z kolekcji Fundacji Żyd Niemalowany. Publikowane głównie w polskich pismach ilustrowanych są dziś unikatami - lata 1860-1890 bowiem, to jedyny okres w historii czasopiśmiennictwa, w którym ilustracje na łamach prasy były oryginalnymi, pełnowartościowymi grafikami. O ich ponadczasowej, artystycznej wartości, świadczy też fakt, że ich autorami w Polsce byli najbardziej znani i uznani artyści epoki: Andriolli, Brandt, Chełmoński, Fałat, bracia Gierymscy, Gerson, Gottlieb, Grottger, Kossakowie (ojciec i syn), Kostrzewski, Matejko, bracia Pillati, Rodakowski, Siemiradzki, Wierusz Kowalski czy Witkiewicz.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.