Żydzi w Galicji (Wojciech Grabowski)
11 listopada 2020Lekcja anatomii (Ludwik Maurycy Hirszfeld)
15 listopada 2020
Historia Jednej Grafiki
Krakowscy Żydzi (Stanisław Witkiewicz)
Ta XIX-wieczna ilustracja, autorstwa Stanisława Witkiewicza – w porównaniu z innymi grafikami z epoki przedstawiającymi krakowski Kazimierz albo po prostu Żydów w Krakowie – wydaje się ... inna. I nie chodzi tylko o to, że Zaułek Krakowski to w istocie ilustracja 3 w 1: widok architektoniczny, studium portretowe, scena rodzajowa. Ani o to, że tłem ryciny jest Synagoga Wysoka przy ulicy Józefa w Krakowie, jedna z nielicznych, prezentowanych dotychczas w cyklu historii jednej Grafiki, która istnieje. Na czym więc polega osobliwość tytułowej grafiki? O tym można się przekonać w odcinku historii jednej Grafiki poświęconemu judaikom krakowskim Stanisława Witkiewicza oraz innych twórców: m.in. Tondosa, Gryglewskiego czy Pociechy.
#sztukapolska #żydzi #galicia #nieznanehistorie #historiasztuki #grafika #judaizm #współegzystencja #pamięć #kraków #synagogi #żydowskaarchitektura
GRAFIKA TYTUŁOWA
Zaułek Krakowski
[Synagoga Wysoka w Krakowie]
Drzeworyt sztorcowy według rysunku Stanisława Witkiewicza
rytował w drewnie Aleksander Malinowski „Tygodnik Ilustrowany” 1891
TEKST
Paweł Szapiro
VIDEO Nalewek
Patryk Dróżdż
PRODUKCJA
Jakub Wronko
Jakubwronko.pl
OPRAWA I KONCEPCJA
Lena Rubenfeld
GRAFIKI
FUNDACJA ŻYD NIEMALOWANY
Muzeum Wieczny Tułacz
----
Podczas spotkań z cyklu "historia jednej Grafiki" pokazujemy drzeworyty sztorcowe o tematyce żydowskiej z kolekcji Fundacji Żyd Niemalowany. Publikowane głównie w polskich pismach ilustrowanych są dziś unikatami - lata 1860-1890 bowiem, to jedyny okres w historii czasopiśmiennictwa, w którym ilustracje na łamach prasy były oryginalnymi, pełnowartościowymi grafikami. O ich ponadczasowej, artystycznej wartości, świadczy też fakt, że ich autorami w Polsce byli najbardziej znani i uznani artyści epoki: Andriolli, Brandt, Chełmoński, Fałat, bracia Gierymscy, Gerson, Gottlieb, Grottger, Kossakowie (ojciec i syn), Kostrzewski, Matejko, bracia Pillati, Rodakowski, Siemiradzki, Wierusz Kowalski czy Witkiewicz.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.