Edmund Perle
16 listopada 2020Żydowski telegraf (Eruw)
16 listopada 2020
Historia Jednej Grafiki
Nokturny prasowe Aleksandra Gierymskiego
Drzeworyt "Na Saską Kępę" to pierwszy z serii kilku nokturnów warszawskich Gierymskiego. I także w ogóle pierwszy jego – publikowany na łamach prasy ilustrowanej – typowy pejzaż. I – ciekawostka! – to tylko jedna z dwóch publikowanych prac Gierymskiego związanych tematycznie z Saską Kępą. Tym rysunkiem wcale nie pierwszy raz – i uwaga: bynajmniej nie ostatni! – udało się Gierymskiemu całkowicie zaskoczyć warszawską publiczność. Najpierw nieobecnością tego, do czego ówczesny czytelnik był od zawsze przyzwyczajony: pretekstu historycznego, społecznego, moralnego czy rozrywkowego. A po drugie – co dla tego odbiorcy było kolejnym novum – uczynieniem światła księżycowego i jego odblasku w wodzie głównym tematem wyobrażenia. Bo dzięki drzeworytom mógł Gierymski sobie poeksperymentować w materii kompozycji albo – jak w tym wypadku – w materii operowania światłem. (To nie jest przypadek, że jego nokturny prasowe były o wiele lat wcześniejsze niż pierwsze nokturny olejne).
#żydowskawarszawa #sztukapolska #żydzi #tradycja #nieznanehistorie #historiasztuki #grafika #judaizm #prawybrzeg #saskakępa #nokturn #pamięć #warszawa
GRAFIKA TYTUŁOWA
Na Saską Kępę
drzeworyt sztorcowy
według rysunku Aleksandra Gierymskiego
rytował Józef Padechowicz
„Tygodnik Powszechny” (warszawa) 1881
TEKST
Paweł Szapiro
PRODUKCJA
Jakub Wronko
Jakubwronko.pl
OPRAWA I KONCEPCJA
Lena Rubenfeld
GRAFIKI
FUNDACJA ŻYD NIEMALOWANY
Muzeum Wieczny Tułacz
----
Podczas spotkań z cyklu "historia jednej Grafiki" pokazujemy drzeworyty sztorcowe o tematyce żydowskiej z kolekcji Fundacji Żyd Niemalowany. Publikowane głównie w polskich pismach ilustrowanych są dziś unikatami - lata 1860-1890 bowiem, to jedyny okres w historii czasopiśmiennictwa, w którym ilustracje na łamach prasy były oryginalnymi, pełnowartościowymi grafikami. O ich ponadczasowej, artystycznej wartości, świadczy też fakt, że ich autorami w Polsce byli najbardziej znani i uznani artyści epoki: Andriolli, Brandt, Chełmoński, Fałat, bracia Gierymscy, Gerson, Gottlieb, Grottger, Kossakowie (ojciec i syn), Kostrzewski, Matejko, bracia Pillati, Rodakowski, Siemiradzki, Wierusz Kowalski czy Witkiewicz.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.